Tatarcık..


Tatarcık

Tatarcık İlaçlama

Tatarcık (Phlebotomus), çift kanatlılar (Diptera) takımının Psychodidae familyasından zararlı böcek cinsi.
Geceleri aktif olan, gün boyu karanlık ve nemli mikrohabitatlarda saklanan sineklerdir. Culicidae sivrisineklerinden daha fazla can acıtacak biçimde sokup kan emer ve Leishmania cinsinden hastalık yapıcı tek hücrelilerin taşıyıcılığını yaparlar. Tatarcığın ısırmasının ardından kaşıntıyla görülen Şark çıbanı zamanla büyük bir yaraya dönüşür. Türkiye'de insan sağlığı için en tehlikeli böceklerdendir.(Bkz.wikipedia)

Tatarcık bir sinek türüdür. Tatarcık görünüş olarak sivrisineğe çok benzer. Tatarcığı sivrisinekten ayıran tek nokta vücudunu saran tüyleridir. Tatarcık renk olarak daha mat ve donuk renktedir. Tatarcık çift kanatlı olup büyüklüğü minimum 1mm maksimum 3 mm kadardır.Tatarcık gündüzleri ev içinde az ışık alan karanlık ortamlarda,doğada da ahır, kümes gibi hayvan barınaklarında saklanır. Tatarcık sineği gündüzleri pasif olarak yaşar. Tatarcık geceleri aktif olup insanlara zarar verir. Tatarcığın ısırdığı alanda kaşıntı, şişme, kabarcık ve kızarıklık oluşur. Tatarcık ısırması sonucu oluşan bu rahatsızlıklar 4 – 5 gün sürer.Tatarcıklar hayvan barınakları olan kümes ve ahırlarda hayvan dışkılarının üzerinde pis su birikintilerinde, lağım sularında, kanalizasyon çevresinde, mağaralarda, bataklıkta kümeler halinde görülürler.Tatarcık gündüzleri pasif yaşadığından karanlık ortamları seçer. Tatarcıklar gündüzleri yaşamlarını sürdürebilmesi için uygun olan barınma alanları mağaralar, ağaç kovukları, çatı araları, duvar çatlakları ve evlerin ışık almayan bölgeleri olan dolap arkaları, yatak altları ve bu gibi alanlarda saklanırlar.Tatarcık tüm sinek türlerinde olduğu gibi yumurtlama yöntemi ile ürer. Tatarcıkta yumurtlama dişi tatarcığın kan emerek beslenmesini takip eden 3-4 gün içinde gerçekleşir. Dişi tatarcık yumurtalarını ağaç kovuklarına, organik maddelerden zengin olan özellikle ekime hazır olan gevşek topraklara, duvar çatlaklarına, bataklıklara, kaya diplerine, sulak alanlara ve nem oranı bol karanlık alanlara bırakır. Tatarcığın doğaya bırakmış olduğu yumurta, larva ve pupalarını görebilmek pek mümkün değildir.

Tatarcık her seferde yirmi kadar yumurta bırakır. Tatarcık yumurtasının yüzeyi yapışkan olduğundan bırakılan alana yapışıp sabit kalıp yumurtanın gelişim süresi bu şekilde güvenle sürdürülür. Ergin tatarcığın barındığı alan, iklim müsaitse 2 – 3 hafta yaşar. Tatarcık sineği hastalıklı canlıdan kan emmiş ise eğer 5 – 6 gün sonra bulaştırıcı olup yaşamının sonuna kadar bulaştırıcı olarak yaşar. Virüs alan tatarcık bu virüsü yumurtaya da bulaştırır bu yumurtalar gelişimini tamamladıktan sonra taşıyıcı larva olarak hayata merhaba der. Nitekim buda tüm canlılar için risk demektir. Çünkü tatarcığın yaydığı hastalıklar hafife alınmayacak kadar fazla ve tehlikelidir. Isırılan tüm canlılar tatarcığın yaydığı virüsü alabilir.
Tatarcığın taşıdığı ve yaydığı virüs geniş kapsamlı alanlara yayılır. Tatarcığın ömrü kısa olsa da dişi tatarcık virüsü yavrusuna bulaştırdığından bu virüs tatarcığın hayatının son bulmasıyla bitmez. Yavru tatarcıkta devam eder.
Tatarcıklar çok fazla yükseğe uçamaz. Tatarcıkların uçuş menzili maksimum 100 metredir. Bu nedenle apartmanlarda üst katlarda yaşayanlarda tatarcık ısırması görülmemektedir.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Tatarcık Tatarcık humması, Şark çibanı, Ateşli hastalıklar, Tavuk hastalığı, Viral hastalıklar, Bağırsak hastalıkları vb.gibi hastalıklar bulaştırır.

ÇARE :

Çare Sizseniz bu durumda Çaresizsiniz demektirdir.
Çünkü sorununuza çare sadece ve sadece biziz.
Çözümünüz için işi bir profesyonel'e yani;
Hasharat Böcek İlaçlama Servisi 'ne bırakın.

Hasharat Böcek İlaçlama Servisi
12 senelik Profesyonel Kadrolu ve Sağlık Bakanlığı onaylı Böcek İlaçlama hizmetimizden yararlanmak için hemen arayın.
 0212-2388563         0507-1208505

Menu