Hamam Böceği..


Hamam Böceği

Hamam Böceği İlaçlama

Hamam böceği hem dünyada hem ülkemizde oldukça yaygın bir böcek türüdür. Dünya genelinde binlerce türü bulunan bu böcekler hepçil böceklerdir.

Hamam böcekleri arka kısımlarında taşıdıkları yumurtalarla ürer ve yaşamını sürdürürler. Her bir yumurtanın içinde ortalama 30 adet yumurta olduğu bilinmektedir. Hamam böcekleri ömürleri boyunca 150 200 civarında yumurta yumurtlayabilir. Bu böcek türünün yumurtaları genellikle 2,5 haftada çatlar ve böcekler doğmuş olur. Bilindiği üzere çok hızlı çoğalan bir böcektir. Hamam böceğinin neredeyse her cinsi sürü halinde yaşamını sürdürürler. Öleceğini anladığı anda da yumurtasını bırakıp kurtulmasını sağlamaktadır. Hamam böcekleri çok pis canlılardır ve önlerine ne gelirse yemeleriyle meşhurdurlar. Bu sebepten dolayı neredeyse yüzlerce çeşit bakteri salgılayabilir ve insanların zarar görmesine neden olabilirler. Yaşam alanlarımızın birçok bölgesinde oldukları gibi evlerimizde ve gıda alanlarımızda da sıkça görülen hamam böceği cinsi bulunmaktadır. Önek vermek gerekirse evlerde ilk yerleştiği yerler gıdaların ve suyun bulunduğu bölgelerdir. Hamam böcekleri aynı zamanda kırıklara ve çatlaklara yuvalanan ve oldukça seri hareket eden aktif canlılardır. Gıdalarını başlarında bulunan antenleri ile bulurlar. O kadar hızlıdırlar ki bir insandan kaçmaya teşebbüs ettikleri andan itibaren kaçmaya çalışmaları 1 saniyenin yüzde birine tekabül edebilir. Hamam böcekleri birçok böceği yedikleri gibi kendi cinslerini de hiç düşünmeden yemeleriyle meşhur bir böcek türüdür. Hamam böcekleri nerede yaşarsa yaşasın hastalık taşıdıkları bilim adamlarınca araştırılmıştır. Hamam böcekleri kan taşımayan canlılardır. Vücutlarında irine benzeyen beyaz renkli bir sıvı dolaşmaktadır. Hamam böceklerinin bazı çeşitlerinin dişilerinde kanat vardır. Fakat bu kanatları uçmak için değil çıktıkları bir yerden aşağı süzülmek için kullanabilirler. Bu tür böceklerin en büyüğü Amerika’nın güneyinde bulunur ve ortalama boyu 14-16 santim civarındadır. Amerika’da yaşayan bu böceklerin kanatlarının açık hali ise yaklaşık 300 milim civarındadır. Diğer böceklerden ayrı birçok yönü bulunan hamam böcekleri iskeletlerinin dışında olmasıyla da farklılık kazanan bir böcek türüdür. Hamam böcekleri ergin hale gelmeden önceki ilk 7-8 saatini beyaz renkli geçirirler. Hamam böceklerinin en büyük özellikleri bir çiftleşmeye bir ömür doğurabilmesidir. Hamam böcekleri bir saatte ortalama 5 kilometre yürüyebilmektedir.

Hamam böceklerinin 6 tane ayağı vardır. Hamam böceklerinin birçok çeşidi nefesini tutmakta o kadar ustalaşmıştırlar ki bu süre neredeyse 35dakikayı bulabilmektedir. Yaşamlarının büyük kısmını hareketsiz geçiren oldukça tembel canlılardır. Hamam böcekleri gıda almadan 30 gün yaşayabilir fakat su olmadan bu süre 7 günü geçmez.

Hamam böcekleri de birçok canlı gibi yaşadıkları her yeri yerle bir edebilir ve ele geçirebilir. Hamam böcekleri istila ettikleri yerlerde ne kadar çoğalırlarsa o alandaki gıda miktarı da o kadar azalır.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Hamam böcekleri dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de besinlerden kaynaklanan zehirlenme oranının %90'ını oluşturmaktadır. Genellikle evlerimizde ve restoranlarımızda ısırdığı yiyeceklerin üzerlerine bıraktığı bakterilerle birçok hastalık bulaştırmaya neden olmuşlardır. Bu hastalıkların bazıları şunlardır: astım, mantar, grip ve birçok alerjik rahatsızlıklar gözlenmiştir.

Hasharat Böcek İlaçlama Servisi
12 senelik Profesyonel Kadrolu ve Sağlık Bakanlığı onaylı Böcek İlaçlama hizmetimizden yararlanmak için hemen arayın.
 0212-2388563         0507-1208505

Menu