Gümüşçün Böceği..


Gümüşçün Böceği

Gümüşçün Böceği İlaçlama

Gümüşçün ismini adından da anlaşıldığı gibi renginden alan halk arasında gümüş böceği olarak bilinen ve genellikle evlerimizde ve yerleşim birimlerimizde hatta apartmanlarımızda bile yaşayabilen bir böcektir.

Ergin gümüşçün böceği uzunlukları1-2 santim civarındadır. Diğer böceklerden ayıran en büyük özelliği ise her gün en az 1 kez yumurtlamasıdır. Genellikle insanların kullanmadıkları ya da az kullandıkları yerlere yumurtlamayı tercih ederler. Bu yerler genellikle evlerimizde bulunan süpürgelik kısımları, yarıklar, çatlaklar, mutfaklarımızın kullanılmayan en alt kısımları ve hatta çekmecelerimizin diplerinde bile yuvalanma yaptığı gözlenmektedir. Gümüşçünler birçok böcek türünde olduğu gibi nemi çok seven böceklerdir. Genellikle ömürleri birkaç seneden fazla olan bu böceklerin yetişkin duruma gelebilmeleri 3,5 - 4,5 ay arasında değişmektedir.

Gümüşçünlerin neredeyse hepsi bütün zamanını saklandıkları yeri çatlaklarda ve süpürgeliklerde geçirirler. Önlemi alınamayan bu böcekler zamanla o kadar çoğalırlar ki evimizin ve hatta apartmanımızın birçok bölümünü ele geçirmeleri neredeyse kaçınılmazdır. En büyük özellikleri de gıda aramak için dolaşırken bu gıdayı buldukları yere yakın yuva yapmaları ve hareket kabiliyetlerini en aza indirmeye çalışmalarıdır. Bu böcekler gıda ve sıvı olmadan da onlarca gün hayatını sürdürebilirler. Açlığa fazlasıyla dayanıklı bir böcek türüdür.

Genellikle zarar verdikleri nesnelere kâğıt ve kartonlarla sınırlıdır. Hatta bazı bölgelerde karton zararlıları diye adlandırılırlar. Protein gümüşçünün proteinle arası oldukça iyidir. Bazı böcekler gibi gümüşçün böceği de ölü gümüşçünler dâhil birçok ölü böcekle beslenir bu şekilde yaşamlarını sürdürürler.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Gümüş böceği kemirdikleri karton, kâğıt ve benzeri eşyaları kemirerek insanlara maddi zararlar verebildiği gibi salgıladıkları salya ve pislikleriyle de birçok insanın hastalanmasına neden olmuş bir böcek türüdür.

Hasharat Böcek İlaçlama Servisi
12 senelik Profesyonel Kadrolu ve Sağlık Bakanlığı onaylı Böcek İlaçlama hizmetimizden yararlanmak için hemen arayın.
 0212-2388563         0507-1208505

Menu