Fare İlaçlama


Fare

Fare İlaçlama

Fareler, lağım faresi, fındık faresi, çatı faresi ve Norveç sıçanı olmak üzere birçok çeşide ayrılırlar. Bunların hepsi ve daha fazlası kemirgen canlılardır. Ülkemizde birçok yörede değişik isimlerle adlandırılan fareler bazı cinslerde keme olarak adlandırılır. Fareler zehirlenmediği veya vücutlarında herhangi bir tahribat olmadığı sürece ciddi derecede hızlı hareket eden canlılardır. Hızlı olmasının yanı sıra büyük bir hızla çoğalabilirler. Dünyanın neredeyse her yerinde varlık gösteren fareler ülkemizin de her yerinde ciddi miktarlarda görülmektedir. Tıpkı köpek balıkları gibi dişlerini daima yeniler ve eskisinden daha iyi duruma gelirler. Dişleriyle neredeyse kemiremedikleri hiçbir şey yoktur. Fareleri, bazen bir halıyı bazen bir kâğıdı bazen de bir demiri kemirirken görebilmemiz mümkündür. Farelerin metabolizması bizimkine o kadar benzer ki günümüzde hala kobay olarak kullanılan hayvanlardandır.

Farelerin zekâ seviyesi o kadar gelişmiştir ki birçok yerde zorluk çekmeden yaşayabilir ve birçok ortama ayak uydurabilirler. Farelerin hem zekâları hem de duyu organları o kadar gelişmiş durumdadır ki kıkırdaklı yapıları sayesinde birçok bölgeye hiç zorlanmadan gidebilir ve birçok yiyeceği rahatlıkla bulabilirler. Farelerin çok hızlı çoğaldığını bir önceki makalemizde belirtmiştik. Fareler genellikle senede 6-7 defa ve çoğunlukla8-11 yavru arasında doğurur ve ürerler. Küçük olan fareler inanması zor olsa da neredeyse 0,5 santim çapındaki bir çemberden rahatlıkla geçebilirler. Lağım fareleri ve çatı fareleri gibi birçok fare cinsinin uzunca kuyruklara sahip olduğu gözlemlenmiştir.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Fareler evlerimizde ve ofislerimizde halı, kilim, tahta, gazete ve birçok şeyi kemirerek maddi zararlar verebilmektedir. Fareler bunların yanı sıra gider borularını ve hatta elektrik kablolarını kemirerek ciddi derecede maddi zararlar verebilmektedir. Fareler insanların yediği gıdalarında neredeyse hepsini kemirmekte ve kemirdikleri gıdalara salyalarını ve pisliklerini bırakıp mikrop saçarlar. Farelerin salyaları insan bedenini uyuşturduğu için uyurken kemirilen insanın bir şey hissetmesi neredeyse mümkün değildir. Farelerin ve bu familyaya ait canlıların bu şekilde öldürdüğü binlerce insan bilinmektedir ki bu durum ülkemizde yok denecek kadar az durumdadır. Fareler verem ve kuduz gibi halk arasında oldukça yaygın hastalıkların çoğalma sebeplerinde en önde olanlardandır.

Hasharat Böcek İlaçlama Servisi
12 senelik Profesyonel Kadrolu ve Sağlık Bakanlığı onaylı Böcek İlaçlama hizmetimizden yararlanmak için hemen arayın.
 0212-2388563         0507-1208505

Menu