Eşek Arısı..


Eşek Arısı

Eşek Arısı İlaçlama

Eşek arıları yabani arılarla aynı türden böceklerdir. Bizim ülkemizde de bu böceklerin yaygın cinsleri mevcuttur. Genellikle bu böceklerin vücutları sarımtırak ve kara çizgilidir. Bu tür arıların büyüklükleri arı beyinde 3 santim iken bu durum diğerlerinde 2 santim civarındadır. Bu arılar yuva yapacağı yerleri dikkatle seçer ve genellikle yaşlı ağaç kovuklarına ve buna benzer yerlere değişik şekillerde yuvalanma yapabilirler. Eşek arıları genellikle zararını dişleriyle ısırarak vermektedir. Bu tür arılar zorda kalmadıkları sürece asla iğnesini kullanmazlar. Ancak zorda kaldığında iğne kullanan bir böcektir. Eşek arılarının iğneleri genellikle yüksek miktarda zehirle bezeli olduğu için ciddi zararlar verebildiği gözlenmektedir. Bu arılar diğer arılardan ziyade bal yapamayan böcek türlerindendir. Eşek arılarının bilinmeyen bir yönü ise etobur olmalarıdır. Eşek arıları özellikle insan hayatına zarar verdiği gibi tarımda da yarar vermekte olup bu konuda ciddi roller üstlenebilirler. Bunun nedeni ise yavrularını buradan buldukları böcek türleriyle doyurmalarıdır.

Eşek arıları dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de çeşitli cinsleri mevcuttur. Bu böceklerin ise cinslerine göre renk ve boyutları değişiklik gösterebilmektedir. 3 santime kadar olduğu gibi gözle görülemeyecek kadarda küçük olanları mevcuttur. Bu böcekler genellikle ya tek ya da sürü halinde yaşayan böceklerdir. Sürü halinde yaşayan bu tür böcekler bazen sayısı yüzbinlere uzanan sürüler halinde görülebilir. Eşek arılarının geneli yabani olduğu için diğer böcek türlerini yiyerek beslenirler. İnsana hiç yaklaşmayan cinsleri olduğu gibi oldukça saldırgan olanları da mevcuttur. Tehlikeyi sezdikleri anda iğnelerini kullanmaktan geri kalmazlar. Hem de bir değil birçok kez bu işlemi gerçekleştirebilirler.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Genellikle soktukları insanların bedenlerinde

şişlik meydana gelir ve üzerinde taşıdıkları bakterilerle mikrop bulaştırıp hasta olmalarına neden olabilirler. Koloni halinde gezdikleri zaman da ciddi derecede maddi hasarlar verdiği de görülmüştür.

Hasharat Böcek İlaçlama Servisi
12 senelik Profesyonel Kadrolu ve Sağlık Bakanlığı onaylı Böcek İlaçlama hizmetimizden yararlanmak için hemen arayın.
 0212-2388563         0507-1208505

Menu