Akarlar ve Mite..


atasehir

Akar Mite İlaçlama

Akar tıpkı kene gibi eklem bacaklı bir böcek türüdür. Genellikle hayvanlardan ve insanların bedenlerinden çıkan deri kalıntıları ile yaşamlarını sürdürürler. Aktivite olan bölgeler incelendiğinde bir insanın bedeninde yüzbinlerce akar bulunduğu görülebilmektedir. İstanbul’un birçok semtinde ve genellikle temizlik sorunu bulunan yataklarda, halılarda ve çekyatlarda görünürler. Bu böcekler elli mikrona kadar uzayabilmektedirler. Diğer böceklere göre daha az besinle yaşayabilen canlılardır. Akarlar 2 gram deriyle iki milyon mayt’ın beslenebildiği görülmüştür. Dünya çapında iki yüze yakın mayt çeşidi bulunmaktadır.10 sene boyunca kullanılan bir koltukta yaklaşık 20 milyon akar görülebilir. Ülkemizde görülen bazı akar çeşitleri şu şekildedir:

PAS AKARI

Genellikle domates gibi bazı sebzelerde görülmektedir. Pas akarının yeşilimsi ve beyaz renkleri vardır. Akarlar soğuklarda yerdeki bitkilerin aralarında yaşayıp sıcaklarda boy gösterebilen böceklerdir. Akarlar yerde yetişen bitkilerin sularıyla beslenen böceklerdir.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Pas akarının insana değil bitkilere zararı vardır. Sebzelerin ve meyveleri çatlatarak vücutlarındaki gelişmeyi durdururlar.

ZARARLI OLDUĞU BİTKİLER

Pas akarı az önceki makalemizde belirttiğimiz gibi domatese, patates ve biberlere ve tüm sebzelere olduğu gibi tütün ve yabani otlarda zararlı böceklerdir.

YASSI AKAR

Bedenleri oval bir akar türüdür. Koyu kırmızıya yaklaşan renkleriyle tıpkı bir kiremidi andırabilir. Arkasında bedenini ikiye ayıran bir çizik vardır. Yassı akarın arkasındaki tüyler küçük ve sivridir. Yassı akarlar hareket kabiliyeti yavaş böceklerdir. Yassı akarlar genellikle soğuk dönemleri aç bir halde döllenerek geçirirler.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Yassı akarlar meyvelere, sebzelere ve yabani otlara zarar veren bir böcek çeşididir.

TOZ AKARI

Genellikle temizlik oranı düşük ve tozlu evlerde bulunan böcek türüdür. Bu böcekler sadece tozlu evlerde değil temizlik oranı yüksek yerlerde de görülebilmektedir. Toz akarları diğer akar cinsleri gibi gözle görülemeyen mikro böceklerdir.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Toz akarları bilindiğinin aksine insanlara hastalık bulaştırmazlar. Asıl hastalık bulaştıran ve insanların alerjik rahatsızlıklar geçirmesine neden olan; bu tür mayt’ların atıklarıdır. Akarların atıkları ağır olduğundan dolayı havada görülmezler fakat temizlik esnasında havaya uçup insanlara zarar verebilirler.

Hasharat Böcek İlaçlama Servisi
12 senelik Profesyonel Kadrolu ve Sağlık Bakanlığı onaylı Böcek İlaçlama hizmetimizden yararlanmak için hemen arayın.
 0212-2388563         0507-1208505

Menu